Home Home improvement Будівництво сонячних станцій в Україні: перспективи розвитку галузі

Будівництво сонячних станцій в Україні: перспективи розвитку галузі

by buma888

Як зміняться проєкти будівництва сонячних електростанцій найближчим часом, як трансформуватиметься сфера альтернативної енергетики та що слід очікувати у найближчій перспективі.

Електростанції сонячні, будівництво яких розглядається як можливість розвитку децентралізованої генерації та зниження залежності від централізованого енергопостачання, знову у центрі уваги як енергетиків, так і промисловців. Насамперед як ефективний інструмент зниження кінцевої вартості продукції коштом розвитку власної генерації та заміщення дорогої електроенергії, що закуповується у зовнішніх виробників, дешевшою шляхом місцевої генерації. Втім, на ринку сонячної енергетики можна відзначити ще деякі тенденції.

Проекти будівництва сонячних електростанцій: що може змінитися найближчим часом

Ринок альтернативної енергетики якийсь час перебував на паузі, очікуючи змін до закону про розвиток відновлюваної енергетики. Втім, після ухвалення поправок ситуація практично не змінилася:

  • Зелений тариф як форма заробляння великих грошей остаточно йде у минуле. Хоча начебто механізм розподілу квот прописаний, але вони настільки незначні, що навряд чи зацікавлять великих гравців. Але головне — пройшов майже рік після підписання закону, а нормативних актів, які регулювали б процедуру на практиці, з реальними квотами досі не з’явилося.
  • Бізнес продовжує інвестувати у мережеві сонячні електростанції, які працюють на заміщення власного споживання. При цьому поки не спостерігається тенденція до зростання їх потужності — механізм Net Billing поки не приваблює потенційних користувачів. Зростання потужності СЕС з прицілом на продаж надлишків електроенергії поки що має невизначену окупність, тому заморожуванням коштів поки що ніхто не прагне займатися.
  • Держава намагається стимулювати будівництво сонячних електростанцій із системами зберігання електроенергії. У законі прописано, що проєкт будівництва сонячної електростанції з групою акумуляторів отримає фінансову підтримку або у вигляді безвідсоткового кредиту, або погашення частини виплат за відсотком. Але щодо цього пункту також немає практичних роз’яснень.
  • Найближчим часом може виникнути попит на сонячні електростанції для багатоквартирних будинків, особливо на тлі підвищення тарифів для приватних користувачів на 60% та запровадження державної програми «Гріндом». У її рамках ОСББ зможуть отримати до 1 мільйона гривень на встановлення дахової сонячної електростанції, але за умови, що буде встановлено накопичувач електроенергії місткістю не менше ніж 3 кВт-год.
  • Нестабільність подачі електроенергії та збільшення термінів її відключення, особливо напередодні зими, спричинить зростання попиту на автономні сонячні електростанції для приватних домоволодінь.

Загалом будівництво сонячних електростанцій в Україні якщо отримує підтримку держави, то дуже незначну, ця сфера практично повністю залишається у сфері приватної ініціативи.

You may also like

Leave a Comment